Motionsserien

2013 - 2014

 ÖVRE Matcher V O F GM IM Poäng
Roosters 16 13 1  2 67 31 27
Birka 16 9  3  4 44 26 21
TK Svärtan 16 8  5 3 42 29 21
Sviby SS 16 7  2 7 55 42 16
Lemland 16 7 1  8 50 42 15
               
 NEDRE              
IFK Veteraner 14 8 0 6 37 46 16
Blåljusen 14  4 2 8 21 42 10
Alandia Sharks 14 2 0 11 20 48  5
Eckerö 14 1  3 10

25

55  5
           
Datum Dag Tid Hemmalag Bortalag Resultat
Slutspel          
01.03 Kval Lör 12:00 Lemland IFK Vet 4-3
01.03 Kvart Lör  13:00  Sviby Lemland  2-3
01.03 Semi Lör  14:00  Birka Svärtan 4-6
01.03 Semi Lör 15:00  Roosters Lemland 3-2 e.st
01.03 Lör 16:00  Alandia S Eckerö 0-1
01.03 Final Lör  17:00 Roosters Svärtan 4-1
Grundserie          
06.10 Sön 10:00 Roosters Svärtan 1-1 
06.10 Sön 11:00 Sviby SS Birka 1-1 
06.10 Sön 12:00 Lemland Blåljusen 6-0 
06.10 Sön 13:00 IFK Vet Alandia S 3-1 
13.10  Sön 09:00  Eckerö Birka 0-6
13.10  Sön  12:00  Alandia S Lemland  1-7
19.10  Lör  14:00  IFK Vet Roosters  1-7 
19.10 Lör 15:00  Blåljusen  Birka  0-9
20.10  Sön  11:30  Sviby SS  Eckerö  9-5 
27.10  Sön  11:00  Lemland  Roosters   4-2
27.10  Sön  12:00  Svärtan  Blåljusen   1-0
27.10  Sön  13:00  Alandia S  Sviby SS   2-7
02.11  Lör  12:00  Birka  Lemland  3-1
03.11  Sön  11:00  Roosters  Eckerö  6-0
03.11  Sön  12:00  IFK Veteran Sviby SS   0-4
03.11  Sön  13:00  Alandia S Svärtan   0-4
10.11  Sön  10:00  Birka  Alandia S  4-0
10.11  Sön  11:00  Roosters  Blåljusen   4-3
10.11  Sön  12:00  Lemland  Svärtan   1-5
10.11  Sön  13:00  Eckerö  IFK Vet  3-4
17.11  Sön  12:00  Svärtan  Eckerö  2-1
17.11  Sön  13:00  Blåljusen  IFK Vet  2-5
24.11  Sön  10:00  Svärtan  Sviby SS  2-4
24.11  Sön  11:00  Blåljusen  Alandia S   1-0
24.11  Sön  12:00  Eckerö  Lemland   2-9
28.11 Tor 21:30 Birka Roosters 0-3
01.12  Sön  08:30  Svärtan  IFK Vet 6-1
01.12  Sön  12:00  Sviby SS  Lemland   3-5
01.12  Sön  13:00  Blåljusen Eckerö   2-2
08.12 Sön  12:00  Eckerö  Alandia S  1-2 
08.12  Sön  13:00  Roosters  Sviby SS   6-5
14.12 Lör 17:00  Birka  IFK Vet 3-1
15.12  Sön  10:00  Lemland  IFK Vet  6-2
15.12  Sön  11:00  Alandia S  Roosters   1-3
15.12  Sön  12:00  Sviby SS  Blåljusen   5-0
15.12  Sön 13:00  Svärtan  Birka   2-2
Uppdelning av serien      
22.12  Sön 10:00   IFK Vet  Eckerö 1-4
22.12  Sön  11:00  Blåljusen Alandia S  3-1
22.12  Sön  12:00  Roosters Sviby SS  4-0
22.12  Sön  13:00  Lemland Birka  1-2
29.12  Sön  12:00  Svärtan Sviby SS  1-0
29.12  Sön  13:00  Birka Roosters  3-5
04.01 Lör  12:00  Alandia S  IFK Vet 2-5
05.01  Sön  10:00  Alandia S  Eckerö 5-3
05.01  Sön  11:00  IFK Vet Blåljusen  3-1
05.01  Sön  12:00  Roosters Svärtan  6-2
05.01  Sön   13:00  Birka Lemland  3-1
17.01 Fre 20:00  Sviby SS Lemland  1-3
18.01 Lör 14:00 Eckerö Blåljusen  0-4
18.01 Lör  15:00  Lemland Svärtan  1-1
19.01  Sön  10:00  Eckerö  IFK Vet 2-3 
19.01  Sön   11:00  Alandia S Blåljusen  1-2
19.01  Sön   12:00  Sviby SS Svärtan 5-5 
19.01  Sön   13:00  Lemland Roosters  2-5
22.01 Ons  21:30  Svärtan Birka 2-2
23.01 Tor 21:30  Roosters Birka 1-3
26.01 Sön 11:00  IFK Vet Alandia S 3-2
26.01 Sön 12:00  Svärtan Lemland  3-1
01.02  Lör  16:30  Sviby SS Birka  0-2
01.02  Lör  17:30  Blåljusen  Eckerö  0-0
02.02  Sön   12:00  Roosters Lemland 6-1
09.02  Sön   12:00  Svärtan Roosters 1-3
09.02  Sön   13:00  Birka Sviby SS  0-4
12.02  Ons  21:30  Birka Svärtan 1-4
16.02  Sön  12:00  Eckerö  Alandia S 2-2
16.02  Sön   13:00  Sviby SS Roosters  4-5
23.02  Sön   11:00  Blåljusen IFK Vet 3-5
23.02  Sön   12:00  Lemland Sviby SS  1-3
           
SKYTTELIGAN        
Spelare Lag  Mål Ass Poäng
Norrgård Johan Sviby 17 9 26
Karlsson Hans Roosters 11 8 19
Laaksonen Conny Roosters 12 6 18
Sederström Daniel Roosters 10 8 18
Eriksson Daniel Lemland 12 4 16
Nordman Markus Birka 9 6 15
Ekqvist Matti IFK Veteraner 10 4 14
Rask Jenki IFK Veteraner 5 9 14
Dahlman Johannes Svärtan 8 5 13
Dolke Linus Svärtan 9 4 13
Holmström Staffan Svärtan 5 8 13
Marcini Olav IFK Veteraner 7 6 13
Danielsson Lasse Svärtan 6 6 12
Eklund Jimmy Eckerö 8 3 11
Häggblom Jimmy Birka 6 5 11
Kullgren Per IFK Veteraner 4 7 11
Perämaa Pocke Sviby 0 11 11
Söderlund Dick Sviby 3 8 11
Eriksson Tobias Lemland 6 4 10
Karlsson Erik Birka 6 4 10
Sommarström Tony Svärtan 4 6 10
Winberg Johan Roosters 5 5 10
Backas Conny Alandia Sharks 6 3 9
Backholm Johan Roosters 6 3 9
Börman Dan Svärtan 4 5 9
Donner Bo- Erik Birka 3 6 9
Englund Julius Birka 5 4 9
Johansson Erik IFK Veteraner 6 3 9
Kotsuba Marek Sviby 6 3 9
Lindholm Magnus Sviby 6 3 9
Löfström Gunnar Eckerö 2 7 9
Sjölund Johan Sviby 6 3 9
Blomster Daniel Birka 3 5 8
Ekstrand Göran Sviby 2 6 8
Fyrqvist Jonas Svärtan 4 4 8
Granfors Daniel Lemland 7 1 8
Henriksson Johan Sviby 2 6 8
Johansson Niklas Lemland 3 5 8
Johansson Sören Sviby 4 4 8
Kjäll Berne Sviby 3 5 8
Willberg Marcus Eckerö 4 4 8
Åberg Kim Birka 5 3 8
Engman Robin Lemland 5 2 7
Haglund Johnny Roosters 5 2 7
Jansson Dan Roosters 3 4 7
Schreiber André Roosters 2 5 7
Strömberg Kenny Roosters 1 6 7
Boege Eemi Blåljusen 3 3 6
Eriksson Kim Lemland 5 1 6
Fredman Lars Roosters 2 4 6
Granfors Thomas Lemland 4 2 6
Jakobsson Jan Lemland 1 5 6
Winberg Peter Roosters 3 3 6
Andersson Mattias Roosters 3 2 5
Gröndahl Johan Svärtan 3 2 5
Grönroos Bengt Lemland 2 3 5
Jansson Anders Blåljusen 3 2 5
Nylund Dan Blåljusen 2 3 5
Wennergren Tobias Sviby 3 2 5
Andersson Andreas Blåljusen 3 1 4
Carlsson Stefan Blåljusen 3 1 4
Dolke Kim Svärtan 1 3 4
Eklund Anton IFK Veteraner 2 2 4
Eriksson Anders Sviby 2 2 4
Eriksson Markus Birka 3 1 4
Göstas Ralf Roosters 1 3 4
Haglöf Johan Svärtan 1 3 4
Hartvik Christian Alandia Sharks 3 1 4
Henriksson Magnus Lemland 2 2 4
Häggblom Niclas Eckerö 4 0 4
Nordberg Patrik Lemland 1 3 4
Savolainen J-P Birka 2 2 4
Silvennoinen Simon Svärtan 2 2 4
Williams Kenny Lemland 1 3 4
Williams Simon Lemland 2 2 4
Wirtanen Kim Roosters  4 4
Granfors Fredrik Lemland 1 2 3
Granskog Karl- Adam Blåljusen 1 2 3
Gustavsson John Roosters 3 0 3
Gustavsson Petrus IFK Veteraner 1 2 3
Hilander John Eckerö 1 2 3
Högman Daniel Birka 1 2 3
Johansson Oscar Alandia Sharks 3 0 3
Karlsson Jan Birka 2 1 3
Karlsson Viktor Alandia Sharks 1 2 3
Klingberg Benny Birka 1 2 3
Nymark Tuomas Blåljusen 2 1 3
Rosbäck Mikael Svärtan 1 2 3
Snällström Sebastian Roosters 3 0 3
Storkärr Martin Svärtan 0 3 3
Wasström Kim IFK Veteraner 1 2 3
Överström Jonas Svärtan 1 2 3
Andersson Fredrik Roosters 2 0 2
Blomster Emil Alandia Sharks 1 1 2
Dahlblom Mats IFK Veteraner 0 2 2
Dahlén Nikolaj Eckerö 1 1 2
Donning Stephan Roosters 2 0 2
Eliasson Jesper IFK Veteraner 1 1 2
Englund Richard Sviby 1 1 2
Fagerström Andreas Alandia Sharks 2 0 2
Johansson Björn IFK Veteraner 0 2 2
Johansson Sixten IFK Veteraner 2 0 2
Josefsson Marcus Alandia Sharks 1 1 2
Jämsä Jukka Blåljusen 1 1 2
Karlsson Stefan Blåljusen 1 1 2
Karlsson Tage IFK Veteraner 0 2 2
Landström Sam Birka 0 2 2
Roselius Johan Alandia Sharks 0 2 2
Saarela Juha Eckerö 1 1 2
Silfver Andreas Sviby 1 1 2
Sirén Johnny Eckerö 1 1 2
Sjöblom Andreas Eckkerö 2 0 2
Westmark Andreas Lemland 1 1 2
Överström Benjamin Eckerö 0 2 2
Överström Jesper Svärtan 1 1 2
Alanko Rami Sviby 1 0 1
Andersson Kalle Lemland 1 0 1
Blomqvist Rainer Birka 0 1 1
Blomster Daniel Alandia Sharks 1 0 1
Bäckman Adrian Svärtan 0 1 1
Clemes John Blåljusen 0 1 1
Donner Rasmus Lemland 0 1 1
Ekblom Wiktor Svärtan 0 1 1
Eriksson Christoffer Roosters 0 1 1
Furu Tomi Blåljusen 1 0 1
Haglund Sebastian Birka 0 1 1
Hagman Jonas Alandia Sharks 0 1 1
Hultgren Michael Blåljusen 0 1 1
Jansson Ted Roosters 0 1 1
Johans Jesper Blåljusen 1 0 1
Johansson Jan Blåljusen 0 1 1
Johansson Jan Lemland 0 1 1
Jämsä Vili Blåljusen 0 1 1
Karlsson Niklas Birka 1 0 1
Larsson Johan Lemland 1 0 1
Lund Peter Birka 0 1 1
Lundström Patrik IFK Veteraner 1 0 1
Manselin Tom Lemland 1 0 1
Mansen Magnus Lemland 1 0 1
Mattsson Henrik Alandia Sharks 1 0 1
Mattsson Niklas Eckerö 0 1 1
Nordberg Kim Birka 1 0 1
Näslund Daniel Blåljusen 0 1 1
Ramsay Simon Alandia Sharks 1 0 1
Sandholm Fredrik Eckerö 1 0 1
Sjöström Mattias Eckerö 1 0 1
Sundblom Peter Svärtan 0 1 1
Sundelin Richard Lemland 1 0 1
Söderström Anders Lemland 0 1 1
         
 UTVISNINGSLIGAN        
 Spelare Lag Utv. min  
Fyrqvist Jonas Svärtan   52  
Engman Robin Lemland    26  
Sjölund Johan Sviby   25  
Jakobsson Jan Lemland   22  
Donner Rasmus Lemland    20  
Donner Bo- Erik Birka    16  
Lundell Jens Eckerö    16  
Pellas Mikael Birka    16  
Dolke Linus Svärtan   14  
Eklund Jimmy Eckerö    14  
Ekqvist Matti IFK Veteraner    14  
Eriksson Kim Lemland    14  
Williams Kenny Lemland    14  
Hilander John Eckerö    12  
Blomster Daniel Alandia Sharks    10  
Dolke Kim Svärtan    10  
Eriksson Daniel Lemland    10  
Karlsson Jan Birka    10  
Storkärr Martin Svärtan    10  
Dahlman Johannes Svärtan    8  
Haglund Johny Roosters    8  
Henriksson Magnus Lemland    8  
Häggblom Niclas Eckerö    8  
Johansson Niklas Lemland   8  
Sundblom Peter Svärtan    8  
Sundelin Richard Lemland   8  
Söderlund Dick Sviby   8  
Wirtanen Kim Roosters   8  
Överström Jesper Svärtan   8  
Andersson Mattias Roosters    6  
Backas Conny Alandia Sharks    6  
Bäckman Adrian Svärtan    6  
Granfors Daniel Lemland    6  
Jansson Dan Roosters   6  
Josefsson Marcus Alandia Sharks    6  
Jämsä Vili Blåljusen    6  
Karlsson Erik Birka   6  
Karlsson Hans Roosters    6  
Kjäll Berne Sviby    6  
Lundberg Ralf Alandia Sharks   6  
Löfström Gunnar Eckerö    6  
Nylund Dan Blåljusen    6  
Sommarström Tony Svärtan   6  
Söderström Anders Lemland     6  
Willberg Markus Eckerö    6  
Andersson Andreas Blåljusen    4  
Backholm Johan Roosters   4  
Börman Dan Svärtan   4  
Ekstrand Göran Sviby   4  
Eliasson Jesper IFK Veteraner    4  
Eriksson Markus Birka    4  
Gustavsson Petrus IFK Veteraner   4  
Haglöf Johan Svärtan    4  
Holmström Staffan Svärtan   4  
Häggblom Jimmy Birka   4  
Högman Daniel Birka   4  
Johansson Björn IFK Veteraner   4  
Johansson Oscar Alandia Sharks    4  
Karlsson Stefan Blåljusen    4  
Karlsson Tage IFK Veteraner    4  
Kotsuba Marek Sviby    4  
Mansen Magnus Lemland    4  
Mattsson Peter Eckerö    4  
Nordin Tommy Eckerö    4  
Näse Andreas Blåljusen    4  
Perämaa Pocke Sviby   4  
Ramsay Simon Alandia Sharks    4  
Saarela Juha Eckerö   4  
Silfver Andreas Sviby   4  
Welin Conny Birka   4  
Williams Simon  Lemland     4  
Winberg Johan Roosters   4  
Åberg Kim Birka   4  
Överström Benjamin Eckerö   4  
Blomqvist Rainer Birka   2  
Blomster Benny Alandia Sharks   2  
Boege Eemi Blåljusen   2  
Dahlblom Mats IFK Veteraner   2  
Danielsson Lasse Svärtan   2  
Donning Stephan Roosters   2  
Edlund Fredrik Alandia Sharks    2  
Eklund Anton IFK Veteraner   2  
Eriksson Tobias Lemland    2  
Granlund Johan Birka   2  
Gröhndal Johan Svärtan    2  
Gustavsson John Roosters    2  
Göstas Ralf Roosters    2  
Hellman Daniel Svärtan    2  
Henriksson Johan Sviby    2  
Hilander Johan Eckerö   2  
Höglund Joakim Alandia Sharks   2  
Jansson Anders Blåljusen   2  
Jansson Ted Roosters   2  
Johansson Erik IFK Veteraner   2  
Johansson Peter IFK Veteraner   2  
Jämsä Jukka Blåljusen   2  
Karlsson Glen Lemland    2  
Klingberg Benny Birka   2  
Laaksonen Conny Roosters    2  
Laaksonen Hasse IFK Veteraner   2  
Lindholm Magnus Sviby    2  
Lund Peter Birka    2  
Lundström Patrik IFK Veteraner   2  
Marcini Olav IFK Veteraner    2  
Mattsson Henrik Alandia Sharks    2  
Nordberg Patrik Lemland    2  
Nordman Markus Birka    2  
Nymark Tuomas Blåljusen    2  
Rask Jenki IFK Veteraner    2  
Roselius Johan Alandia Sharks    2  
Savolainen J-P Birka   2  
Schreiber André Roosters   2  
Silvennoinen Simon Svärtan   2  
Sjöström Mattias Eckerö   2  
Snällström Sebastian Roosters   2  
Sporre Markus Sviby   2  
Strömberg Kenny Roosters   2  
Söderlund Linus Blåljusen   2  
Wasström Kim IFK Veteraner   2  
Wennergren Tobias Sviby   2  
Westmark Andreas Lemland   2  
Öhberg David Blåljusen   2  
Öhman Marcus Lemland   2  
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
Ishockey på gång

Kansliet: öppettider kl. 13-16 (måndag-fredag)

tel.16199

Mail: ishockey@aland.net

Träningschef:  Kaj Ingström tel. 0409601535 hockeykaj@aland.net


Verksamhetsledare: Marcus Englund tel. 0400 723 735

mail: ishockey@aland.net

 

Kontaktuppgifter lag 13-14

 

Arbetsfördelning i styrelsen/föreningen 13-14

 

Istider - friåkning och lediga istider

 

 
Nybörjarhockey
Träningar torsdagar klockan 1800-1900.

Välkommen!

För mera information tryck här

 

C-flickor
Flicknybörjare tränar söndagar kl. 1830.

Välkommen upp!

 

A-laget nästa hemmamatch

16/3 kl.1440 mot Boo

 

Hemmamatcher i Islandia

15-16/3 Eckerölinjen cup P-03 för program se turneringar.

15/3 kl.1640 C-pojkar mot Tps-tytöt

16/3 kl. 800 B-flickor mot TPS-Tytöt



Är du eller ditt barn intresserad av att börja med ishockey?
Tveka inte ta kontakt med vårat kansli eller skicka ett mejl så är det bara att starta upp. ishockey@aland.net för mera information. 

 

Medlem i IFK Mariehamn Ishockey r.f.
Läs mera tryck här.

 

Skridskoslipning

Måndagar kl.16-18 (måndag 17 februari utgår slipningen)

Torsdagar kl. 1830-20

 

Bytesbörsen med begagnade utrustning

Öppen:
Torsdagar kl.18-20 (13 och 20 februari är bytesbörsen stängd)

 

 

 

Ishockeyresultat

alcom

paf
mca_banner.jpg
steel.jpg
banner_eckerolinjen.jpg
williams.jpg
ifkholmbergs.jpg
gefoto.jpg
m_stad_banner.gif 

Agent2013 greenmean strax